Sir Alex Ferguson - Arsene Wenger 14-14!

Manchester United a câ?tigat cu 1-0 disputa cu Arsenal, din prima man?? a semifinalelor Ligii Campionilor. Partida de pe "Old Trafford" a fost decis? de reu?ita irlandezului O'Shea, din minutul 17. Returul se va disputa pe Emirates, pe 5 mai. În prima man?? a celeilalte semifinale, FC Barcelona ?i Chelsea au încheiat la egalitate, 0-0.

F?r? câteva piese importante în ap?rare, Wenger s-a v?zut nevoit s?-l titularizeze pe tân?rul Gibbs pe banda stâng? a defensivei, iar pu?tiul de 19 ani a fost un adev?rat "cal troian" pentru Arsenal. Prima amenin?are la poarta "tunarilor" a venit înc? din minutul doi, când Almunia a scos de lâng? bar? lovitura de cap a lui Rooney, dup? o centrare din banda dreapt?, îns? un sfert de or? mai târziu spaniolul a fost nevoit s? se recunoasc? învins. Mai întâi a mai scos o minge imposibil?, dup? ce a respins în corner un ?ut al lui Tevez din 6 metri, îns? a fost b?tut la faza imediat urm?toare.

De?i Sir Alex a început duelul cu Arsenal cu o triplet? ofensiv? (Tevez - Rooney - C. Ronaldo), partida a fost decis? de golul unui funda?. O’Shea a expediat balonul sub transversal?, din 6 metri, lateral dreapta, dup? o degringolad? în defensiva "tunarilor" ?i dup? ce mingea i-a fost deviat? de Silvestre, un juc?tor cu 64 de meciuri pentru Manchester în Liga Campionilor. Tot United e la comanda ostilit??ior, iar dup? aproape o jum?tate de or? de joc Almunia îi mai salveaz? o dat? pe "tunari", dup? ce scoate o lovitur? de cap a lui Ronaldo, din 6 metri, dup? o centare tot din banda dreapt?. La pauz?, United intr? la cabine cu un avantaj minim, îns? doar datorit? paradelor lui Almunia, care i-a exasperat pe juc?torii lui United cu interven?iile sale salutare.

Repriza a doua e dominat? tot de United, îns? f?r? vreo ocazie important? în prima parte. Cu aproape dou?zeci de minute înainte de final, cei doi tehnicieni mut? ofensiv. Sir Alex face o dubl? schimbare, Berbatov ?i Giggs pentru Anderson ?i Tevez, iar Wenger mai arunc? un vârf de careu, dup? ce-l schimb? pe Walcott cu danezul Bendtner. Imediat, United are o ocazie mare, îns? dup? o faz? personal? a “Balonului de Aur”. C. Ronaldo a lovit transversala cu o “torpil?” de la 30 de metri, la o faz? în care Alumia a fost pur ?i simplu spectator. Silvestre se revan?eaz? pentru faza de la gol, dup? ce respinge cu capul, din fa?a por?ii goale ?i a lui Berbatov, dup? o centrare a lui Giggs.

Cu 12 minute înainte de final, galezul e aproape de o reu?it? de gal?, dar golul s?u, la meciul 800 în tricoul lui United îi este anulat pe motiv de offside.

Pân? la urm? Manchester se impune doar cu 1-0 în fa?a lui Arsenal, în prima man?? a semifinalei Ligii Campionilor, iar partida decisiv? se va juca pe 6 mai pe Emirates”.

A fost a 206-a întâlnire între cele dou? echipe, din istorie, ?i a 38-a dintre cei doi mari antrenori de pe b?ncile celor dou? echipe. Dac? United are un mic avantaj, 83 de victorii fa?? de 78, înfruntarea de pe "Old Trafford" i-a adus înc? un motiv de satisfac?ie lui Sir Alex. A egalat victoriile din întâlnirile cu Arsene Wenger, 14-14, opt partide încheindu-se la egalitate, iar alte dou? meciuri ale echipelor antrenate de cei doi fiind decise dup? penalty-uri. În afara returului semifinalei Ligii Campionilor, din 5 mai de pe "Emirates", cele dou? echipe se vor mai întâlni înc? o dat? luna viitoare, pe 16, în campionat, tot pe “Old Trafford”.