Ironizat de pre?edintele Braziliei, Luiz Inacio Lula, Ronaldo ii raspunde marcand un gol!

Hotarat lucru, pre?edintele Braziliei, Luiz Inacio Lula se pricepe la motivarea oamenilor tarii!

Proasp?t revenit pe teren dup? groaznica accidentare veche de mai bine de un an, suferit? de când era înc? la AC Milan, "gr?su?ul" Ronaldo a fost criticat chiar de pre?edintele ??rii natale, Brazilia, Luiz Inacio Lula. ?eful statului sud-american este un fan al echipei la care joac? Ronaldo, Corinthians, ?i i-a recomandat juc?torului s? nu intre în derby-ul cu Palmeiras pentru c? este "mare ?i gras". Lula a mai ad?ugat c? Ronaldo n-ar putea marca decât o dat? la 300 de minute, iar juc?torul n-a ezitat s? r?spund?.

Pre?edintele Braziliei este un fan al echipei Corinthians, dar acest lucru nu îl ajut? prea mult pe Ronaldo, juc?tor la acest club. Redebutul lui Ronnie în fotbal împotriva lui Ituibiara, când a jucat pentru 30 de minute, nu a impresionat foarte mult? lume. ?eful statului i-a spus, de altfel, fostei vedete de la Inter Milano sau Real Madrid "Ronaldone", ceea ce ar însemna "mare ?i gras" - un fel de Piedone(!), conform prosport.

"Dac? tot se apropie derby-ul cu Palmeiras, îl sf?tuiesc pe acest gr?su? s? se ab?in? ?i s? stea deoparte. ?i spun asta în calitate de fan al lui Corinthians, nu de tehnician", a declarat pre?edintele Braziliei.

Ronaldo a trebuit s? îi mai suporte ?i în trecut ironiile pre?edintelui, acesta spunând, ?i atunci, c? "Il Fenomeno" este supraponderal. Atacantul a surprins, îns?, mult lume atunci când a ripostat.

"Este adev?rat c? sunt supraponderal, dar tot a?a a? putea ?i eu s? spun c? pre?edintelui îi place b?utura!", a r?spuns Ronnie, potrivit sursei citate.

Fotbalistul a trebuit s? suporte, îns?, o nou? remarc? din partea pre?edintelui, care a ad?ugat:

"Dac? meciul ar dura trei ore, sunt convins c? omul ar înscrie. Dar a?a, în 90 de minute, sunt ?anse foarte mici".

Ei bine, insa pre?edintele Braziliei a aratat tarii intregi cat de mult se pricepe la fotbal sau poate cat de bun motivator este! Fostul atacant al lui Real Madrid ?i AC Milan, Ronaldo, a înscris, duminic?, golul egalizator pentru Corinthians în deplasarea cu Palmeiras, scor 1-1, în etapa a 12-a din campionatul Braziliei, declan?ând o adev?rat? isterie în rândul fanilor forma?iei sale.

Golgheterul Cupei Mondiale din 2002 a fost introdus pe teren în repriza secund? ?i a marcat în minutele de prelungiri golul egalizator pentru oaspe?i.

Aflat la prima sa reu?it? în tricoul lui Corinthians, atacantul în vârst? de 32 de ani a fugit spre sectorul tribunei unde se aflau fanii echipei sale, s-a urcat pe gardul de protec?ie ?i a celebrat golul al?turi de ace?tia. Sub greutatea suporterilor ?i a juc?torilor, care s-au gr?bit s?-l felicite pe Ronaldo, gardul a cedat, îns? nu s-a înregistrat niciun accident grav. Ulterior, fostul "Balon de Aur" a fost avertizat de arbitru cu un cartona?.