Adrian Mutu hattrick pentru Fiorentina, accidentat pentru nationala

Sapatamana aceasta Adrian Mutu s-a anuntat accidentat inaintea partidei din ghencea Romania-Croatia (1-2). Plansete, ce ne facem fara Mutu, inainte! Am mancat bataie acasa, era normal, fara Mutu...
Ei bine, Mutu "s-a refacut" si astazi a marcat trei goluri la Genova, in partida Genoa-fiorentina (3-3), in etapa a 24-a din Serie A.

Înaintea partidei cu Genoa, antrenorul Fiorentinei, Cesare Prandelli, anun?a c? acest meci este foarte important în lupta toscanilor pentru locul patru. În teren, îns?, lucrurile nu au stat deloc bine pentru echipa viola, care în minutul 56 s-a v?zut condus? cu 3-0, dup? golurile înscrise de Thiago (12), Palladino (38) ?i Diego Milito (56 - penalty).

Când cronometrul indica minutul 60, a intrat, îns?, în scen? Adrian Mutu. El a redus din diferen?? transformând un penalty ob?inut de colegul s?u din atac, Alberto Gilardino.

"Briliantul" a continuat, apoi, s? caute spa?iul por?ii, pe care l-a reg?sit în minutul 80. Interna?ionalul român a executat o lovitur? liber? din pozi?ie central?, mingea a fost deviat? de zid, iar portarul Rubinho nu a reu?it s? o controleze înainte de a trece linia por?ii, iar toscanii au redus diferen?a la un singur gol.

?i aceasta a fost anulat? de acela?i Mutu, în minutul patru al prelungirilor, iar scorul final al întâlnirii, 3-3, men?ine Fiorentina pe pozi?ia a patra în clasament, cu 42 de puncte.

"Nu a? putea spune c? au fost cele mai frumoase trei goluri ale mele. Au fost importante pentru a ob?ine un punct în acest meci care a mers r?u pentru noi. Genoa a jucat foarte bine, mai ales în prima repriz?. Am suferit, nu juc?m prea bine ?i trebuie s? mai lucr?m la faza defensiv?. A fost un meci nebun, în care nu ne-a ie?it nimic, dar pân? la urm? am sc?pat cu bine", a spus Mutu, desemnat de Sky cel mai bun juc?tor de pe teren la meciul cu Genoa.